Kjøp og salg av gull og sølv

Slik selger du gull og sølv til Skattekisten

Skattekisten kjøper brukt gull og sølv fra privatpersoner. Du kan sende det i posten eller levere det selv i Årnes. Fremgangsmåten er enkel: fyll ut avtaleskjemaet, send eller lever varene, få en verdivurdering og et pristilbud, og pengene overføres til kontoen din når du har sagt ja. Verdivurderingen koster ingenting, og du kan angre i 14 dager etter at vi har mottatt varene.

Kjøpet går gjennom gullsølvkjøp.no, som er Skattekistens egen side for kjøp av gull og sølv. Der finner du dagens priser, avtaleskjemaet og kontaktinformasjon.

Hva vi kjøper

Vi kjøper gull og sølv uansett tilstand, vekt, karat og farge. Det kan være kjeder, ringer, øredobber, armbånd, lenker, klokker i gull, sølvbestikk, kniver, pokaler og annet. Ødelagte smykker, enkeltdeler og bestikk som mangler deler er også aktuelt. Er du i tvil om noe kan selges, ta kontakt.

Vi kjøper ikke sølvplett. Plett er et annet metall med et tynt lag sølv utenpå, og har ingen verdi som sølv. Hvordan du ser forskjell, står i artikkelen om sølvbestikk og sølvtøy.

Slik går du fram

  1. Last ned og fyll ut avtaleskjemaet på gullsølvkjøp.no. Sendingen må inneholde utfylt skjema.
  2. Send varene til Skattekisten gull, sølv og edelstener, Høielia 13, 2150 Årnes. Vi anbefaler Norgespakke, som er forsikret hos Posten. Ta gjerne bilde av det du sender, og vei det hjemme med bilde av varene på vekten. Det trenger ikke vi, men det er dokumentasjon for deg hvis pakken skulle bli borte.
  3. Når pakken har kommet fram, gjør vi en verdivurdering og gir deg et endelig pristilbud.
  4. Sier du ja, overføres beløpet til kontoen du har oppgitt i avtaleskjemaet.

Vil du heller levere selv? Ring 62 12 15 00 og avtal tid. Da kan du være med gjennom hele prosessen, fra kontroll av kvalitet og vekt til beløpet er overført. Prisen er den samme om du sender eller leverer.

Hvordan prisen settes

Prisen per gram gull for hver karat, og per kilo sølv for hver finhet, står på gullsølvkjøp.no og oppdateres etter prisen i gull- og sølvmarkedet. Grunnlaget er vekt og finhet: en ring i 585 gull veies, og vekten ganges med dagens pris for 585. Prisen som står på siden den dagen du sender eller leverer, er den vi legger til grunn.

Vi tar ikke verdivurderingsgebyr eller analysekostnader.

Smykker med diamanter vurderes for seg. Kalkulatoren regner bare på vekt, og et smykke med diamanter kan få et tilbud som ligger over vektprisen.

Pent brukt sølvtøy uten gravering kan få høyere pris enn ren sølvverdi. Grunnen er at vi heller pusser opp og selger videre enn å smelte.

Trygghet og vilkår

  • Du må være over 18 år og være rettmessig eier av det du selger.
  • Varene er forsikret hos oss fra vi mottar dem til angrefristen er ute.
  • Du har 14 dagers angrerett etter at vi har mottatt varene. Ved retur betaler du porto for forsikret sending.
  • Skattekisten har brukthandelbevilling fra politiet og bruker typegodkjente vekter som er godkjent av Justervesenet.
  • Det vi kjøper, blir enten pusset opp og solgt videre eller smeltet. Vi foretrekker å selge videre.
  • Skattekisten gull, sølv og edelstener er registrert i Foretaksregisteret siden 2002 (org.nr. 984 092 008) og har omsatt gull og sølv på nett i over 20 år.

Vanlige spørsmål

Må jeg pusse sølvet før jeg sender det? Nei. Vi vurderer vekt og finhet, ikke glansen. Pussing og polering tar vi oss av.

Kjøper dere sølvplett? Nei. Sølvplett har ingen verdi som sølv, og vi kjøper det ikke.

Hva om jeg ikke er fornøyd med tilbudet? Da takker du nei, og du får varene tilbake. Du har 14 dagers angrerett etter at vi har mottatt dem, og du betaler porto for forsikret retur.

Hva skjer med det jeg selger? Det som kan pusses opp, selges videre i nettbutikken. Resten smeltes.

Får jeg samme pris ved personlig levering som ved sending? Ja. Prisen er den samme, og ved personlig levering kan du være med på veiing og kontroll.

Hvor finner jeg dagens priser? På gullsølvkjøp.no. Prisene følger gull- og sølvmarkedet, og kalkulatoren der regner ut vektprisen for deg.